DUVAR

Urfa Tabip Odası Başkanı Osman Yüksekyayla, kentte günlük 300-350 civarında pozitif korona virüs vakasının tespit edildiğini, hastanelerde yer sıkıntısı yaşandığını söyledi. Yüksekyayla, “Acil sağlık kurumları ve sağlık meslek örgütlerinin de davet edildiği bir toplantı düzenlenmeli ve ne yapılır noktasında kararlar alınmalıdır” çağrısı yaptı.

DUVAR – Korona virüsü vakalarındaki artışın görüldüğü illerden biri de Urfa. Tabip Odası Başkanı Osman Yüksekyayla, 1 Haziran sonrası başlayan normalleşme sürecinin sonucu olarak kentte vaka sayılarının arttığını söyledi.

Kentte Covid-19 salgınına ilişkin verilerin paylaşılmadığını, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun açıkladığı karantina verileri üzerinden kentte günlük olarak 300 ile 350 civarında pozitif vakanın tespit edildiğini belirten Yüksekyayla, hastanelerde iş yükünün arttığını anlattı. Salgına yakalanmayan diğer yurttaşlarında hastane hizmeti almadığı için Aile Sağlık Merkezleri’nde ciddi bir başvuru sayısı olduğuna değinen Yüksekyayla, artan vakalardan kaynaklı yatak ve yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolmaya başladığını söyledi.

Yüksekyayla, “Bu şekilde devam ederse çok daha ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalabiliriz. Verilerin açıklanması, insanları olayı ciddiye almasında katkı sağlayabilir. Bu şekilde insanlar Covid-19’un bitmediğinin farkına varabilir. Pandemi artık eskisi kadar gündemde değil. Buda toplumda salgının bitti algısı yaratıyor” uyarısında bulundu.

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın