THY yeni ücret düzenlemesini duyurdu, Havada kriz çıktı

Yeni Çağ

Türk Hava Yolları’nda (THY) Hava İş Sendikası ile toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinden uzlaşma çıkmadı. THY açıklamasında kısa çalışma ödeneğine ağustos ayında da devam edileceği belirtilirken Hava İş Sendikası da buna karşılık yaptığı açıklamada, THY yönetiminin önceki anlaşmada edinilen kazanımları da yok etmek istediğini belirtti.

Türk Hava Yolları’nda (THY) Hava İş Sendikası ile toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinden uzlaşma çıkmazken taraflardan konuya ilişkin açıklama geldi.

THY açıklamasında kısa çalışma ödeneğine Ağustos ayında da devam edileceği belirtilirken pilotlara, “Sektördeki birçok havayolunun tercih ettiği en kolay ama en ağır yöntemi gücümüzün yettiği ölçüde bir çözüm olarak hiç aklımıza getirmedik. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz olağanüstü döneme uygun olarak işverenlere kısmen veya tamamen ücretsiz izne ayırma hakkını sağlayan düzenlemeyi, çalışanlarımızın aleyhine olacağından tercih etmek istemiyoruz” denildi.

“VERİLEN SÖZLER TUTULMADI”

Hava İş Sendikası da buna karşılık yaptığı açıklamada, THY yönetiminin önceki anlaşmada edinilen kazanımları da yok etmek istediği aktarılarak, “Kifayetsiz ve muhteris işveren yöneticileri tarafından verilen sözler tutulmamakta, mutabık kalınan anlaşma maddeleri dahi değiştirilmekte ve sizleri açlık sınırının altına itecek teklifler sunulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın