Cumhuriyet

Türkiye Gazeteciler Sendikasi (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu, yayın organları tarafından İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına tepki gösterdi. Bazı gazetelerde sözleşme aleyhine yapılan yayınlara sert çıkılan açıklamada, “Sözleşmenin karşısında saf tutarak yaptığınız yayınlar nedeniyle, öldürülen kadınların kanı sizin de elinizdedir” denildi.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması yönünde yazılar yazıldığı, gazete manşetleri atıldığı belirtilen açıklamada, TGS Kadın ve LGBTİ Komisyonu, “Sözleşmenin karşısında saf tutarak yaptığınız yayınlar nedeniyle, öldürülen kadınların kanı sizin de elinizdedir” şeklinde tepki gösterdi.

Bazı medya kuruluşları ve gazetecilerin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması yönünde yayın yaptığı belirtilen açıklamada, bu gazeteciler için “Emir komuta zinciri içinde hareket  ederek, meslek ahlakını unutarak, kadınların İstanbul Sözleşmesi isyanını görmezden gelerek, saklayarak, daha da kötüsü sözleşmenin karşısında saf tutarak yaptığınız yayınlar nedeniyle, öldürülen kadınların kanı sizin de elinizdedir. ‘Meslektaş’ diyemediğimiz, hayatı dine göre, sözüm ona “örf ve adetlere” göre tasarlamanın peşinde bazı isimler tarafından yazılan yazılarda, atılan gazete manşetlerinde, başlıklarda İstanbul Sözleşmesi’nin aileyi yok ettiği iddia edilmektedir. Kadınlar yok olsun ama aile yok olmasın diyen bu zihin yapısı, karşısında kadın hareketini bulacaktır. Kadına yönelik şiddet haberleri bitene kadar mücadelemiz sürecektir” ifadelerine yer verildi.

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın