Oxford Economics’ten Türkiye’ye kritik uyarı: ‘2018 krizindeki seviyeyi aştınız’

Yeni Çağ

Oxford Economics’in Türkiye’ye ilişkin hazırladığı son raporda dikkat çeken uyarılara yer verildi. Rapora göre 2018’de kur krizinde yaşanan seviyenin aşıldığı belirtilirken TL’deki devalüasyonu önlemek isteyen yöneticilerin “Faizi yükseltme konusunda TCMB’ye seçenek bırakmadığı” vurgulandı.

Oxford Economics’in hazırladığı rapora göre, Türkiye’deki kredi büyümesi dolar karşısındaki değeri korunmaya çalışılan TL’deki sıkıntının daha da birikmesine yol açacak. Raporda Merkez Bankası’nın kamu bankalarından döviz ödünç almasının riskine de dikkat çekilerek, “Lübnan denedi ama başarısız oldu.” denildi.

Hükümetin piyasaları canlandırmak için kamu bankaları kanalıyla kredi kanalını kullandığı vurgulanan raporda; 

“Türkiye’nin dış ekonomik dengesizliği, gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 6.3’üne ulaştığını tahmin ettiğimiz büyük bir kredi ivmesiyle daha da kötüye gidiyor. Bankalar, kredi, sayıları hızla artan kredi kartı, daha yüksek kredi limitleri ve vadelerle ve negatif reel faizle daha fazla kredi vermeye zorlandı. Raporda Bankalar, 2018’de kur kriziyle ara verdikleri kredi furyasını verilen teşviklerle geçen yılın ortalarında yeniden hızlandırdılar.” ifadelerine yer verildi.

Bu yılın mayıs ayında cari açığın 8.2 milyar dolara çıktığı, makro politikalarda bir değişiklik olmadığı sürece risklerin artarak devam edeceğine dikkat çekilen raporda, şu değerlendirmelere yer verildi:

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın