Muhalefet ‘seçmen yaşı 16’ya düşsün’ deyince, Meclis’te kıyamet koptu!

Yeni Çağ

Almanya’da muhalefetteki Yeşiller partisi, federal seçimlerde seçme yaşının 16’ya düşürülmesi için mecliste bir inisiyatif başlattığını açıkladı.

Almanya’da muhalefetteki Yeşiller partisi, federal seçimlerde seçme yaşının 16’ya düşürülmesi için mecliste bir inisiyatif başlattığını açıkladı. Yeşiller Federal Meclis Grubu Genel Sekreteri Britta Haßelmann, konuyla ilgili hazırladıkları kanun tasarısını yaz tatili bittikten sonra meclise sunacaklarını açıkladı.

Kanun tasarısında Yeşiller, demokrasinin katılımla yaşadığını vurgulayarak gençlerin yaratıcılıkları, esneklikleri ve cesaretleriyle toplumsal değişime büyük katkı sunacağına işaret etti. Bu nedenle gençlere seçme hakkı verilmesini savunan Yeşiller, bunun gençler için önemli bir demokrasi tecrübesi olduğunun da altını çizdi.

Yeşiller Federal Meclis Grubu Genel Sekreteri Britta Haßelmann da Twitter’da yaptığı paylaşımda, “16 yaşında seçmen olabilmek için pek çok iyi neden var: Gelişmelere müdahil olmak, birşeyleri değiştirmek, siyasete daha çok katılım. Yeşiller olarak federal meclise yasa tasarısı sunduk” diye yazdı.

SPD VE SOL PARTİ’DEN DESTEK

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın