FBI, Twitter'ı hackleyen bilgisayar korsanlarını sürücü ehliyeti ve IP adresi ile yakaladı

Euronews

Sosyal medya platformu Twitter’da ABD’li bazı ünlü isimlerin hesaplarını ele geçirerek 120 bin dolar haksız kazanç elde eden üç bilgisayar korsanının IP adresleri ve sürücü belgeleri sayesinde yakalandığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde 17 yaşındaki Graham Ivan Clark, 22 yaşındaki Nima Fazeli ile 19 yaşındaki İngiliz vatandaşı Mason Sheppard, Twitter’da 45 ünlü ismin hesabından bu kişilere ait takipçilere mesaj atarak 100 bin dolarlık Bitcoin geliri elde etmiş ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) operasyonuyla yakalanmıştı.

FBI’dan yapılan açıklamada polisler internet korsanlarının izine Bitcoin hesapları üzerinden ulaştı. Yapılan incelemede sanal para birimlerinin alınıp satıldığı Coinbase internet sitesinde, zanlılardan Fazeli ve Sheppard’ın ev IP adresi kullanarak üye olduğu ve her iki ismin de Bitcoin hesaplarında kimlik olarak ehliyetlerini yükledikleri ortaya çıktı.

Yetkililer bilgisayar korsanlarının Bitcoin hesaplarında biriken 100 bin dolar civarındaki parayı hiçbir yere aktarmadığı ve “takla attırma” diye tabir edilen bu yöntemle izlerini kaybettirmek istediklerini açıkladı.

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın