Cumhuriyet

Rize merkez ile birlikte 5 ilçe, 4 belde ve 26 köyde 300 bine yakın insanın içme suyunun sağlandığı Salarha Vadisi üzerinde yapılmak istenen HES projesi, “Yurttaş Kazım” olarak tanınan Kazım Delal’in (74) ineğini satarak başlattığı 13 yıllık mücadeleyle tamamen durduruldu.

Dava sürerken bakanlık, yeni bir kararla “ÇED gerekli” kararı alarak yeniden ÇED süreci başlattı. Bu arada projeyi geliştiren ve aynı zamanda Devlet Su İşleri (DSİ) ile “Su Kullanım Hakkı” anlaşması yapan firma, aynı yönetici ve ortaklarıyla isim değişikliğine giderek faaliyetlerine devam etti.

İŞİNDEN OLDU, ÇOBANLIĞA BAŞLADI

Ambarlık HES’e karşı “Yurttaş Kazım” ile birlikte mücadele eden Yusuf Esir ise bu aşamadan sonra Danıştay’da, DSİ tarafından HES için şirkete verilen “Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının” iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açtı. O dönemde Rize Belediyesi’ne ait Andon İçme Suyu Tesisleri’nde çalışan Esir, önce sürüldü, sonra tazminatsız olarak işten atıldı. Esir, çobanlık yaparak geçimini sağlamaya başladı. Mücadeleden vazgeçmeyen “Yurttaş Kazım”, Yusuf Esir ve birkaç arkadaşı ile dava açarak bakanlığın 3. “ÇED olumlu” kararını da iptal ettirdi. HES için verilen üçüncü “yürütmeyi durdurma ve iptal” kararı da 1 Temmuz 2016’da kesinleşti.

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın