Milli Gazete

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgın sürecine ve önlemlerdeki gevşemeye yönelik çarpıcı değerlendirmelerde bulunarak vatandaşları uyardı.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaptığı tatil sırasında Sözcü’den Yaşar Anter’in sorularını yanıtladı.

Yoğun bakım ünitelerinde yatan hasta sayısı verilerinin durdurulmasının bir izahı olmadığını belirten Ceyhan, “Yoğun bakımda yatan hasta sayısı önce 1280’lerdeydi sonra 560’lara düştü, ardından rakamlar tamamen kaldırıldı. Eğer yoğun bakımdakiler iyi durumdalarsa ve çıktılarsa neden yoğun bakıma aldınız veya bu kadar hasta bir gündemi iyileşti. Bunun izah edilebilir yanı yok. Biz de nedenini bilmiyoruz” dedi.

‘Verilerin sistemli bir şekilde paylaşmasında yarar vardı’
Ceyhan, “Sağlık Bakanlığı’ndaki teknik verileri hazırlayan ekip bu rakamları vermeyi durdurdu. Bu duruma şu anda yurt dışından da özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nden de büyük tepki var. Bilim ve sağlık ile uğraşanların bu verileri sistemli bir şekilde paylaşmasında yarar vardı” diye konuştu.

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın