İleri Haber

ABD, Polonya’daki asker sayısını artırmaya hazırlanıyor. Doğu Avrupa’da ABD Kolordu Komutanlığı kurulması gündeme gelirken Romanya hükümeti de ülkesinde daha fazla ABD askeri olmasını talep ediyor.

Almanya’yla Rusya arasındaki Kuzey Akım-2 işbirliğini gerekçe göstererek yaklaşık 12 bin askerini Almanya’dan çıkarmaya hazırlanan ABD, Polonya’daki askeri gücünü artırıyor. Romanya hükümeti de ABD askerlerinin ülkede konuşlanmasını istediklerini duyurdu.

Polonya Milli Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, NATO’nun Doğu Avrupa kanadında görev yapan tüm ABD güçlerinin bağlı olacağı bir ABD Kolordu Komutanlığı kurulacağını duyurdu.

BirGün’de yer alan habere göre, Polonya’ya en az bin ABD askerinin daha gönderileceğini bildiren Blaszczak, “Ülkemizde bulunan ABD Tümen Komutanlığı’na ek olarak ABD Kolordu Komutanlığı, Polonya’nın ABD ile olan ilişkilerindeki özel rolünü ve iyi derecedeki işbirliğini kanıtlamaktadır” açıklaması yaptı.

Bakan Blaszczak, ABD Başkanı Donald Trump ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda arasında imzalanan Polonya’daki ABD askerinin sayısının artırılmasına ilişkin anlaşma kapsamında planın hayata geçirileceğini kaydetti.

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın