Almanya'da 15 bin kişiden 'maske takmayın' protestosu: Bizi rahat bırakın!

Euronews

Almanya’da koronavirüs ikinci dalgası sebebiyle artan vakalar sonrası hükümet tarafından alınan önlemleri eleştiren yaklaşık 15 bin kişi başkent Berlin sokaklarında protesto yürüyüşü düzenledi.

Özgürlük sloganları atan grubun “Sesini duyur ve maske takma!” mesajı dikkati çekti.

Liberaller ve anayasa savunucuları gibi sivil toplum örgütlerinin katıldığı yürüyüşe aşırı sağ kesim de Almanya bayraklarıyla destek verdi. Herhangi bir taşkınlık çıkmaması için polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Şarkı söyleyen ve dans eden grubun ana sloganı “Halkı serbest bırakın” oldu. Göstericiler ayrıca, “Sesinizi duyurun çünkü özgürlüğünüzü çalıyorlar. Bunu düşünün ve maske takmayın” gibi pankartlar ve sloganlarla yürüyüşe destek verdi. Göstericilerin birçoğunun maske takmaması da dikkati çekti.

Almanya’nın büyük şehirlerinden Stuttgart’ta geçtiğimiz günlerde Michael Ballweg adlı bir iş insanının öncülük ettiği benzer bir gösteri yapılmıştı. Stuttgart’ta belediye başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılan Ballweg ve destekçileri, hükümet tarafından alınan maske kullanımı, sosyal mesafe aralığı bırakma ve bazı dükkanların kapatılması gibi önlemlere karşı çıkıyor.

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın