ABD

Euronews

Etkisi ve güvenilirliği kanıtlanmış bir Covid-19 aşısı bulunduğunda bundan ilk kimler yararlanacak? Amerika Birleşik Devletleri (ABD) sağlık yetkilileri önümüzdeki ay Covid-19 aşısının ilk dozlarının nasıl dağıtılacağına ilişkin taslak bir kılavuz yayımlamayı planlıyor.

Geleneksel olarak bir hastalığa karşı aşı geliştirildiğinde, ilk etapta üretilen sınırlı dozdaki aşının uygulandığı kesim sağlık çalışanları ve o hastalığa karşı yüksek risk taşıyan insanlar olur.

Bununla birlikte Covid-19 aşısı söz konusunda olduğunda uzmanlar, aşılanacak öncelikli gruplara ilişkin farklı görüşler ortaya koyuyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü müdürü Dr. Francis Collins, Covid-19 aşısı için önceliği salgının en ağır vurduğu bölgelerdeki insanlara vermek gerektiğini düşünüyor.

Dünyanın dört bir yanında umut vadeden aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. ABD şimdiden milyonlarca doz aşı için anlaşmalar imzaladı. Ancak yıl sonuna kadar etkisi ve güvenilirliği kanıtlanmış bir aşı geliştirilse bile, ilk dozlar isteyen herkes için yeterli olmayacak.

Tamamını okuyun

Bir cevap yazın